Kanalizasyon Tıkanması Nedenleri

Kanalizasyonların tıkanmasında birçok neden olabilir. Bu nedenler yapım aşamasında, kullanım aşamasında veya gerekli kontrollerin yapılmaması ile de gerçekleşebilir. Şebeke veya lağım döşemi olarak da adlandırılan kanalizasyonlar pis suların veya atık suların yapılan kanallar aracılığı ile yer altından giderek belirlene alanlarda toplanması ve bertaraf edilmesini sağlayan sistemdir. Bu sistemler tüm dünyada kullanılmaktadır. Zaman zaman bu bertaraf işlemlerinde aksaklıklar meydana gelebilir. Bu aksaklıklar dolma veya taşma gibi ciddi sorunları da beraberinde getirecektir. Bilinçli olmak ve doğru kullanım yapmak için kanalizasyon tıkanması nedenleri nelerdir bilmek gerekir.

Tıkanma Nedenleri

Kanalizasyonların tıkanma nedenleri şu şekilde sıralanabilir;
  • Evlerde tuvaletlerin kullanımı sırasında peçete, tuvalet kağıdı ve ıslak mendil gibi kağıtların atılması,
  • Evlerde kullanılan ve içerisinde kalıntılar barındıran temizlik sularının arındırılmadan giderlere dökülmesi,
  • Küçük çocukların olduğu evlerde tuvaletlere oyuncak ve küçük nesnelerin atılması,
  • Giderlerin çöp kutusu olarak kullanılması,
  • Bilinçsizce yapılan temizliklerde kullanılan kimyasal temizleyiciler zamanla kanalizasyon borularında kırılma ve aşınma sağlayarak tıkanmaya neden olabilir. Bu ve bunun gibi birçok neden kanalizasyonlardaki tıkanmanın nedenleri arasında olabilir. Bu aşamada önemli olan bilinçli bireyler olmak ve olabildiği kadar kişiyi bu konuda uyarmak ve bilinçlendirmek olacaktır. Unutulmamalıdır ki ne kadar dayanıklı olarak yapılırsa yapılsın bilinçsiz kullanım ve gerekli kontrollerin yapılmaması zaman içerisinde ciddi sorunlara neden olacaktır.

Kanalizasyon Tıkanıklığı Olması Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Muhtemel kanalizasyon tıkanıklığı olması durumunda giderlerde tıkanıklık meydana gelecektir. Bu gibi durumlarda vidanjör araçlarından yardım alınmalıdır. Antalya Güven Vidanjör olarak uzaman personel ve donanımlı ekipmanları ile tuvalet kanallarını açma ve temizleme hizmetinin yanı sıra kanal temizleme, logar temizleme, kanal açma, logar tıkanıklıklarının açma, yağ tutucuları çekme ve temizleme işlemlerinden yararlanmak mümkündür. Uygun fiyat seçenekleri dahil olmak üzere firma hakkındaki tüm bilgi ve işleyişi www.antalyaguvenvidanjor.com adresinden öğrenebilir ve iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.