Vidanjör Ne İş Yapar

Vidanjör, yüksek oranda emiş gücü olan aynı zamanda yüksek itme gücü olan teknolojik bir iş aracıdır.
Genel olarak altyapısal problemlerin ve sorunların çözümünde kullanılmaktadır. Büyük olasılıkla Kanalizasyon ve Logar tıkanıklarının açılması ve tıkanıklığın giderilmesi için kullanılmaktadır.

Geçmişten Günümüze Vidanjör

Vidanjör ne iş yapar sorusuna yanıt olarak geçmişten günümüze kadar işleyiş şekline değinebiliriz.
Vidanjörler ilk kullanılmaya başlandığında, madenlerdeki çamurun ve balçığın bir yerden başka bir yere aktarımı için kullanılıyordu. Fakat günümüz koşulları ile vidanjörler birden çok alanda çeşitli atıkların bir yerden farklı bir yere taşınmasında yani transfer işlerinde kullanılmaya başlanmıştır.

Vidanjör Çalışma Alanları

Günümüzde vidanjör ne iş yapar sorusuna verilebilecek birçok cevap bulunmaktadır.
Vidanjörleri çalışma alanları bakımından şu şekilde sıralayabiliriz;
  • Çeşitli çamur ve çeşitli atıkları temizleme
  • Şebeke sistemlerinde oluşan tıkanıkların temizlenme işleminde
  • Sondaj işlerinden geriye kalan su kalıntılarının vakumlanması
  • Kanalizasyon sistemi bulunmayan yerlerdeki atıkların ve tıkanıklıkların temizlenmesinde
  • Temiz su transferleri yapmakta kullanılmaktadır.

Teleskopik Emiş Boomlu Vidanjör Nedir?

Teleskopik emiş boomlu vidanjörler, çukurlarda ve kanallarda biriken atıkları, özel bir şekilde imal edilmiş olan teleskopik boomlar ile açarlar. Güçlü vakum özelliği basınçlı hava özelliği sayesinde tıkanıklığa sebebiyet vermiş olan atıkları kendi üzerinde bulunan haznenin içine vakumlar ve yine kendi üzerinde bulunan tankın içerisindeki basınçlı hava sayesinde dışarıya hem hava hem de su pompa işlemi yaparak tıkanıklıkların giderilmesini sağlamaktadır.

Kaset Boomlu Vidanjör Nedir?

Kaset Boomlu vidanjörler, tıkanmış olan çukurlardaki ve kanalizasyon kanallarındaki tıkanmaya sebep olan maddeleri, basınçlı su ile açmak amacı ile tasarlanmış bir araçtır. Aracın sahip olmuş olduğu tankın içerisindeki su, yüksek basınçlı kanal açma hortumu aracılığı ile kanallara pompa işlemi uygulanarak gönderilir.
Bu araçlarda bu özelliklerin yanı sıra temiz su transferi yapma işlemi ve yıkama ekipmanları da bulunmaktadır.
 
Türkiye'de geniş araç parkına sahip olan aynı zamanda gelişmiş ekipmanları olan birçok Vidanjör hizmeti veren firma bulunmaktadır. İhtiyaç halinde araştırılarak temin edilebilmektedir